Logitech M235 Black and Grey Mouse
| Connection | Wireless |
| Style | Standard |
| Mouse Sensor | Optical |
| Colour | Black & Grey |
| LED Colour | None |
| Packaging | Retail |
$17.50
Guaranteed Safe Checkout
Logitech M235 Wireless Mouse Black and Grey
Enjoy comfort and reliability with the Logitech M235, a compact wireless mouse perfect for everyday use.
Smooth & Accurate Tracking Logitech M235
Get precise cursor control for daily tasks.
Key Features:
- 1000 DPI optical tracking
- Smooth and responsive performance
- Ideal for office and home use
Reliable Wireless Connectivity Logitech M235
Work freely without cables.
Features:
- 2.4GHz wireless connection
- Stable and lag-free performance
- Compact nano USB receiver
Comfortable Ergonomic Design
Designed for all-day use.
Highlights:
- Contoured shape with soft rubber grips
- Suitable for left and right-handed users
- Easy and comfortable handling
Long Battery Life
Less hassle, more productivity.
Features:
- Up to 12 months battery life
- Energy-efficient performance
- Reduced need for frequent battery changes
Compact & Portable
Perfect for users on the go.
Features:
- Lightweight (84g)
- Small and travel-friendly design
- Easy to carry with your laptop
Plug & Play Simplicity
Quick and easy setup.
Features:
- No software required
- Just plug in the receiver and start using
- Compatible with most USB devices
Wide Compatibility
Works with multiple systems.
Supported Systems:
- Windows, Mac, and Linux
- Any device with a USB port
Package Includes i Logitech M235
- Logitech M235 Wireless Mouse
- USB Nano Receiver
Perfect For
- Office and home users
- Students and professionals
- Laptop users and travel
| Weight | 0.09 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| EAN | |
| Manufacturer Code |
Manufacturer’s Website:
www.logitech.co.uk
if you want go back to Shop
DESIGN
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Grey |
| Form factor | ambidextrous |
| Colour of product | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Surface coloration | Monotone |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Unifying receiver | Y |
ENERGY MANAGEMENT
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source | Batteries |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AA |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Number of batteries supported | 2 |
| Power source | Batteries |
ERGONOMICS
| Wireless range | 10 m |
| Wireless range | 10 m |
INPUT DEVICE
| Wireless range | 10 m |
| Buttons quantity | 3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Purpose | Office |
| Scroll | Y |
| Recommended usage | PC/notebook |
| Device interface | RF Wireless |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
LOGISTICS DATA
| Master (outer) case height | 259 mm |
| Master (outer) case width | 101 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.55 kg |
| Master (outer) case length | 362 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master carton height | 259 mm |
| Master carton width | 101 mm |
| Master carton weight | 1.55 kg |
| Master carton length | 362 mm |
MOUSE
| Buttons quantity | 3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Purpose | Office |
| Scroll | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Buttons quantity | 3 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Device interface | RF Wireless |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll type | Wheel |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Y |
| Recommended usage | PC/notebook |
| Device interface | RF Wireless |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons type | Pressed buttons |
OPERATING SYSTEM/SOFTWARE
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Y |
OTHER FEATURES
| Weight | 86 g |
| Packaging content | Mouse 2.4 GHz receiver 1 AA battery (pre-installed) User documentation |
| Packaging content | Wireless mouse Logitech Unifying receiver 1 AA battery (pre-installed) User documentation 3-year manufacturer''s guarantee and full product support |
| Compatible operating systems | Windows XP/Vista/7nMac OS X 10.5 +nLinux kernel 2.6 + |
| Packaging height | 83 mm |
| Packaging width | 126 mm |
| USB required | Y |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | - Wireless mouse - Logitech Unifying receiver - 1 AA battery (pre-installed) - User documentation - 3-year manufacturer''s guarantee and full product support |
PACKAGING CONTENT
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| Batteries included | Y |
| User guide | Y |
| Receiver included | Y |
PACKAGING DATA
| Package weight | 128.1 g |
| Quantity | 1 |
| Package weight | 131 g |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 118.5 mm |
| Package width | 126 mm |
| Package width | 44 mm |
| Batteries included | Yes |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver included | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging depth | 186 mm |
| Packaging height | 83 mm |
| Packaging width | 126 mm |
| Batteries included | Y |
| User guide | Y |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Receiver included | Y |
| Unifying receiver | Y |
PORTS & INTERFACES
| Wireless range | 10 m |
| Frequency band | 2.4 GHz |
RECEIVER
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Unifying receiver | Y |
SYSTEM REQUIREMENTS
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| USB required | Y |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur |
| Linux operating systems supported | Y |
| Other operating systems supported | Chrome |
TECHNICAL DETAILS
| Weight | 86 g |
| Form factor | ambidextrous |
| Colour of product | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Surface coloration | Monotone |
| Number of scroll wheels | 1 |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Weight | 86 g |
| Height | 33 mm |
| Weight | 86 g |
| Width | 50 mm |
| Depth | 90 mm |
| Receiver depth | 1.9 cm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver width | 1.4 cm |
| Height | 33 mm |
| Width | 50 mm |
| Depth | 90 mm |
| Receiver weight | 6 g |
| Mouse weight | 86 g |
| Receiver depth | 1.9 cm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver width | 1.4 cm |
| Receiver weight | 6 g |
