DeepCool AK620 WH Fan CPU Cooler, Universal Socket, Dual Powerful 120mm FDB PWM White Fans, 1850RPM, 6 Heat Pipes, 260W Heat Dissipation Power, Unique Matrix Fin Design, White Edition,
| Product Type | Fan CPU Cooler |
| Socket Compatibility | Universal |
| Max Fan Speed | 1850RPM |
| LED Colour | None |
£37.39
Guaranteed Safe Checkout
DeepCool AK620 WH Fan CPU, High Performance Dual Tower CPU Cooler
Achieve dominant cooling and silent efficiency with the DeepCool AK620 WH Fan CPU High Performance CPU Cooler, equipped with six copper heat pipes stacked with a dense dual-tower fin array and two 120 FDB fans.
Unlocked Potential
Achieve peak performance on your CPU with substantial cooling capacity for high-frequency overclocking. The DeepCool AK620 WH Fan CPU features a maximum heat dissipation power of 260W and improved airflow to lower temperatures during demanding system applications.
Cool, Quiet, and Powerful
Two 120 PWM fans with superior fluid dynamic bearings offer low noise operation without losing cooling output for a perfect balance.
Fan Specs:
- Noise: 28 dBA (Full load)
- Dynamic PWM Range: 500–1850 RPM
- Lifespan: 50,000 hours
The DeepCool AK620 WH Fan CPU ensures efficient and quiet cooling, making it ideal for gaming and high-performance builds.
Exceptional Cooling by Design
The DeepCool AK620 WH Fan CPU features a precision-machined convex copper base and six copper heat pipes that deliver improved heat transfer capabilities. The dense matrix fin array in a dual tower heat sink layout offers better efficiency for high-performance systems.
- Cooler Height Compatibility: 160mm
- RAM Height Clearance: 43mm (59mm in single fan configurations)
Multi-Platform Simplicity
The all-metal mounting bracket kit provides a sturdy and easy installation process for both Intel and AMD platforms, with additional tools included.
Application For:
- Intel: LGA2066 / 2011-v3 / 2011 / 1700 / 1200 / 1151 / 1150 / 1155
- AMD: AM5 / AM4
Product Dimensions
- Product Size: 129 × 138 × 160 mm
- Heatsink Size: 127 × 110 × 157 mm
- Net Weight: 1456 g
Technical Specifications
- Heatpipes: 6 mm × 6 pcs
- Fan Dimensions: 120 × 120 × 25 mm
- Fan Speed: 300–1850 RPM ± 10%
- Fan Airflow: 68.99 CFM
- Fan Air Pressure: 2.19 mmAq
- Fan Noise: 28 dB(A)
- Fan Connector: 4-pin PWM
- Bearing Type: Fluid Dynamic Bearing
- Fan Rated Voltage: 12 VDC
- Fan Rated Current: 0.12 A
- Fan Power Consumption: 1.44 W
Why Choose DeepCool AK620 WH Fan CPU from ProDisk IT?
- High-performance dual-tower cooling for Intel & AMD CPUs
- Six copper heat pipes and dual 120 FDB fans
- Silent operation with powerful heat dissipation
- Easy installation with all-metal mounting kit
- Ideal for overclocking and high-performance PC builds
| Weight | 1.46 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| EAN | |
| Manufacturer Code |
Manufacturer’s Website:
uk.deepcool.com
Warranty:
2 Year Return To Base Warranty
ENERGY MANAGEMENT
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.12 A |
| Thermal Design Power (TDP) | 260 W |
| Fan power consumption | 1.44 W |
LOGISTICS DATA
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
OTHER FEATURES
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
PACKAGING CONTENT
| Cables included | Fan |
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Installation instruction | Yes |
| Thermal pad included | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
PERFORMANCE
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, Socket AM4 |
| Suitable location | Processor |
| Maximum airflow | 68.99 cfm |
| Maximum air pressure | 2.19 mmH2O |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Fan speed (max) | 1850 RPM |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 1850 RPM |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Weight | 1.46 kg |
| Height | 160 mm |
| Width | 129 mm |
| Depth | 138 mm |
| Radiator width | 12.7 cm |
| Radiator depth | 11 cm |
| Radiator height | 15.7 cm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
