be quiet! Pure Loop 2 FX AiO Liquid CPU Cooler, Universal Socket, 240mm Radiator, 2 x Light Wings 120mm PWM High Speed 2500RPM Addressable RGB Cooling Fan, Addressable RGB LED Pump Head, ARGB PWM Hub Included
| Product Type | Liquid CPU Cooler |
| Radiator Colour | Black |
| Max Fan Speed | 2500RPM |
| Radiator Size | 240mm |
| LED Colour | ARGB |
£87.11
Guaranteed Safe Checkout
be quiet! Pure Loop 2 FX 240mm AiO CPU Liquid Cooler
Pure Loop 2 FX 240mm is a very high-performing and silent All-in-One water cooling unit with impressive ARGB illumination.
- Very high cooling performance for all mainstream CPUs
- 2 Light Wings 120mm PWM high-speed fans offer equally high air pressure and vibrant ARGB illumination
- Doubly decoupled PWM pump for quiet operation and minimal vibration
- ARGB-PWM-Hub enables synchronisation of up to 6 ARGB components and PWM fans
- Combination of ARGB illumination, all-black design and aluminium-style for an unmistakable and stylish look
- Easy-to-access refill port and included coolant bottle guarantee a long lifespan
- 3-year manufacturer’s warranty
VERY HIGH COOLING PERFORMANCE
With Pure Loop 2 FX 240mm, even demanding applications can be used reliably. A very high cooling power provides low temperatures even during periods of peak CPU performance. Pure Loop 2 FX 240mm is the water cooling solution of choice for all mainstream CPUs.
FANS DEVELOPED FOR RADIATORS
With a remarkably high air pressure of up to 2.6mm /H2O, Light Wings 120mm PWM high-speed is the best choice for Pure Loop 2 FX 240mm. The 9 airflow-optimised fan blades provide enough air pressure to make this fan perfect, even in demanding configurations.
IMPRESSIVE ILLUMINATION, NEAT DESIGN
2 Light Wings PWM high-speed offer ARGB lighting at the front and rear. 18 ARGB LEDs give you many opportunities to individualise your PC build. This and the illuminated cooling block make be quiet! Pure Loop 2 240mm a highlight in any system.
DOUBLY DECOUPLED PWM-PUMP
The doubly decoupled PWM-pump runs smoothly and silently. Due to the PWM control, the pump speed can be adjusted for silent as well as powerful operations. Thanks to the effective damping, the pump causes even less noise and minimal vibration. This is the key to providing the well-known silent be quiet! operation.
ONE HUB, MANY POSSIBILITIES
Synchronisation of up to 6 ARGB-components
The ARGB-PWM-Hub enables synchronisation of up to 6 PWM fans and 6 ARGB components. This allows the user to run all your cooling and lighting gear with just one PWM and one ARGB header on your motherboard. It can be positioned everywhere inside the case and by that supports a neat interior and cable management
EASY TO REFILL
The refill port is easy to access which makes refilling safe and comfortable. The coolant bottle included in scope of delivery makes it easy to achieve a long lifespan.
General Data
- Model: Pure Loop 2 FX 240mm
- Dimensions radiator, incl. fan (H x W x D), (mm): 277 x 120 x 52
- Dimensions Cooling block (H x W x D), (mm): –
- Total weight (kg): 1.18
- Socket compatibility Intel: 1851 / 1700 / 1200 / 2066 / 1150 / 1151 / 1155 / 2011(-3)
- Square ILM
- Socket compatibility AMD: AM5 / AM4
- Noise level (dB(A)) @ 25 % / 50% /100% rpm: 8.0 / 16.7 / 32.3
- Number of fans: –
- Lighting Connector: 3 Pin 5V Adressable
- Tube length (mm): 400mm
- Refill port: Yes
Pump Specifications
- Pump speed (rpm): 5500
- Pump adjustable: 4000 – 5500 rpm
- Pump connector: 4-pin PWM
Radiator Specifications
- Dimensions (H x W x D), (mm): 277 x 120 x 27
- Radiator material / finish: aluminum / black spray painted
- Base material / finish: copper / nickel plating
Fan Specifications
- Fan model: 2x Light Wings 120mm PWM high-speed
- Fan dimensions (mm): 120 x 120 x 25
- Speed @ 100% PWM (rpm): 2500
- Bearing technology: Rifle
- Motor technology: 4-pole fan motor
- Rated Voltage (V): 12
- Input current (A): 0.45
- Input power (W): 5.4
- Connector: 4-pin PWM
- Cable length (mm): 500
- Lifespan (h / 25°C): 60,000
Accessories
- Thermal grease (Type): Included
- Mounting set: Intel, AMD
- Adapter cables: –
- Bottle of coolant (ml): Yes / 100
- ARGB controller with SATA cable: –
- SATA cable for ARGB controller: –
- ARGB-PWM-Hub: Yes
- User manual languages: CN, DE, EN, ES, FR, JP, PL, RU, TW
Logistics Data
- Article number: BW013
- Dimensions, package (L x W x H), (mm): 321 x 140 x 240
- Gross weight, package (kg): 2.13
| Weight | 2.2 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| EAN | |
| Manufacturer Code |
Manufacturer’s Website:
www.bequiet.com
Warranty:
3 Year Return To Base Warranty
DESIGN
| Fan connector | 4-pin |
| Radiator material | Aluminum |
| Illumination LED | Y |
| LED connector type | 3-pin |
ENERGY MANAGEMENT
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.45 A |
| Fan power consumption | 5.4 W |
| LED voltage | 5 V |
LOGISTICS DATA
| Shipping (inner) case width | 29.6 cm |
| Shipping (inner) case length | 65.8 cm |
| Shipping (inner) case height | 50.8 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 18.6 kg |
| Products per shipping (inner) case | 8 pc(s) |
OTHER FEATURES
| Thermal grease | Y |
PACKAGING CONTENT
| Manual | Y |
| Mounting kit | Y |
| Hub included | Y |
PERFORMANCE
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 2011 (Socket R), LGA 1151 (Socket H4), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 1155 (Socket H2), LGA 2066, Socket AM4, LGA 1200 (Socket H5), Socket AM5, LGA 1700 |
| Suitable location | Processor |
| Noise level (low speed) | 8 dB |
| Noise level (high speed) | 32.3 dB |
| Pump motor speed (max) | 5500 RPM |
| Pump motor speed | 5500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 4000 RPM |
| Fan speed (max) | 2500 RPM |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Y |
| Pump connector | 4-pin |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 60000 h |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Weight | 1.18 kg |
| Package weight | 2.13 kg |
| Package depth | 321 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package width | 140 mm |
| Radiator width | 12 cm |
| Radiator depth | 2.7 cm |
| Radiator height | 27.7 cm |
| Tube length | 40 cm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
