be quiet! Shadow Rock TF 2 Fan CPU Cooler, Universal Socket, Silence-Optimized 135mm PWM Black Cooling Fan, 1400RPM, 5 Heat Pipes, 160W TDP, Space Saving Top-Flow Design
| Product Type | Low-Profile Fan CPU Cooler |
| Socket Compatibility | Universal |
| Max Fan Speed | 1400RPM |
| LED Colour | None |
£41.12
Guaranteed Safe Checkout
be quiet! Shadow Rock TF 2, Compact CPU Cooler with Silent Performance
COMPACT COOLING, SIGNIFICANTLY QUIET
Shadow Rock TF 2 is the perfect cooler for PC systems with restricted space. It offers the best mix of performance and price in the premium compact CPU cooler segment.
- Space-saving top-flow construction
- Very high cooling capacity of 160W TDP
- Direct connection of the baseplate to the cooling fins for fast heat transfer
- Small, diagonally arranged fins create an airflow that ensures perfect cooling for components near the socket
- Silence-optimized 135mm be quiet! fan (max. 24.4dB(A)) with durable rifle-bearing technology
- 5 high-performance 6mm heat pipes
- Compatibility with Intel and AMD sockets
- 3-year manufacturer’s warranty
HIGH-PERFORMANCE HEAT PIPES
Offering the system an impressive cooling performance. Shadow Rock TF 2 is equipped with five 6mm heat pipes. They carry the heat straight to optimal locations on the cooling fins and provide the system with a remarkable compact cooling capacity of 160W TDP.
DIRECT CONNECTION OF BASEPLATE AND FINS
For highly effective cooling power. An ingenious cooling concept: The baseplate and the cooling fins of Shadow Rock TF 2 are directly connected. This ensures fast heat transfer and optimum cooling efficiency.
EXTREMELY SILENCE-OPTIMIZED OPERATION
Even at 100% fan speed, the overall noise is merely 24.4dB(A). Silent operation is typical for be quiet! products are achieved by the silence-optimized 135mm be quiet! fan. Delivering the best balance between cooling performance and quietness, its smooth operation is thanks to the 9 airflow-optimized fan blades and durable rifle-bearing technology.
SMALL, DIAGONALLY ARRANGED FINS
Produce the perfect airflow. The small diagonal fins on the back of the cooler direct the airflow to guarantee efficient cooling for the CPU as well as components around the Intel or AMD socket.
SPACE-SAVING TOP-FLOW DESIGN
Benefit from this highly functional concept. The top-flow design is perfect for anyone who has to cope with limited space restrictions when building a system. Shadow Rock TF 2 more than solves this problem.
General Data
- Model: Shadow Rock TF 2
- TDP (W): 160
- Color option: Silver
- Overall dimensions without mounting material (L x W x H), (mm): 137 x 165 x 87
- Total weight (kg): 0.68
- Socket compatibility Intel: 775 / 115x / 1200 / 1366 / 2011(-3) Square ILM / 2066
- Socket compatibility AMD: AM2(+) / AM3(+) / AM4 / FM1 / FM2(+)
- Overall noise level (dB(A)) @ 50/75/100% (rpm): 11.9 / 19.3 / 24.4
- Number of fans: 1
- Decoupled fan mounting: –
Heatsink Specifications
- Dimensions (L x W x H), (mm): 137 x 165 x 112
- Fin material: Aluminum
- Surface treatment: Brushed
- Base material: Copper
- CPU contact surface: CNC machined
- Heatpipe number / Diameter (mm): 5 / 6
Fan Specifications
- Fan model: silence-optimized be quiet! fan
- Fan dimensions (mm): 135 x 135 x 22
- Speed @ 100% PWM /12V (rpm): 1400
- Bearing technology: Rifle
- Motor technology: 4-pole fan motor
- Rated Voltage (V): 12
- Input current (A): 0.11
- Input power (W): 1.32
- Connector: 4-pin PWM
- Lighting connector: –
- Cable length (mm): 200
- Lifespan (h / 25°C): 80,000
Accessories
- Thermal grease (Type): Applied
- Mounting set: Intel & AMD
- Y-Cable: –
- User manual languages: DE, EN, ES, FR, PL, RU
Safety certification
- Approvals: –
Environmental directives
- RoHs: –
- Triman: –
Logistics Data
- Article number: BK003
- Dimensions, package (L x W x H), (mm): 203 x 178 x 130
- Gross weight, package (kg): 1.09
Why Choose ProDisk IT for be quiet! Shadow Rock TF 2?
- Genuine Products: We guarantee 100% authentic be quiet! Shadow Rock TF 2 coolers.
- Fast & Reliable Shipping: Get your cooler delivered quickly anywhere you are.
- Expert Support: Our team helps you choose and install the best CPU cooler for your build.
- Competitive Pricing: Premium cooling performance without overpaying.
- Easy Returns & Warranty Assistance: Peace of mind with every purchase.
| Weight | 1.15 lbs |
|---|---|
| Manufacturer | |
| EAN | |
| Manufacturer Code |
Manufacturer’s Website:
www.bequiet.com
Warranty:
3 Year Return To Base Warranty
DESIGN
| Number of heat pipes | 5 |
| Number of fins | 57 |
| Fins material | Aluminium |
| Number of fan blades | 9 |
ENERGY MANAGEMENT
| Power supply | 1.32 W |
| Rated current | 0.11 A |
| Rated voltage | 12 V |
LOGISTICS DATA
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
OTHER FEATURES
| Heatsink dimensions (W x D x H) | 165 x 137 x 87 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
PACKAGING CONTENT
| Screws included | Y |
| Thermal pad included | Y |
PERFORMANCE
| Type | Cooler |
| Airflow | 113.8 m�/h |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1366 (Socket B), LGA 2011 (Socket R), LGA 2011-v3 (Socket R), LGA 2066, LGA 775 (Socket T), Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket FM1, Socket FM2, Socket FM2+ |
| Suitable location | Processor |
| Maximum airflow | 67.8 cfm |
| Maximum air pressure | 2.1 mmH2O |
| Noise level (low speed) | 11.9 dB |
| Noise level (high speed) | 24.4 dB |
| Rotational speed (max) | 2000 RPM |
| Rotational speed (min) | 1400 RPM |
| Bearing type | Rifle bearing |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Y |
WEIGHT & DIMENSIONS
| Weight | 680 g |
| Package weight | 1.09 kg |
| Cable length | 0.2 m |
| Height | 112 mm |
| Width | 137 mm |
| Depth | 165 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package width | 178 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 135 x 135 x 22 mm |
